امروز: شنبه 2 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

راهنمای آزمون SCL-90

راهنمای آزمون SCL-90 دسته: پرسشنامه
بازدید: 7 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 39 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 15

راهنمای آزمون SCL90

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

راهنمای آزمون SCL-90

روایی:دارد

پایایی:دارد

نمره گذاری وتفسیر : دارد

منبع: دارد


این آزمون شامل 90 سوال برای ارزشیابی علائم روانی است که به وسیله پاسخگو گزارش میشود و اولین بار برای نشان دادن جنبههای روانشناختی بیماران جسمی و روانی طرح ریزی گردیده است. فرم اولیه آزمون توسط درگوتیس، لیپمنو کووی (1973) معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیلهای روانسنجی از آن، مورد تجدید نظر قرار گرفت و فرم نهائی آن تهیه گردید ( درگوتیس، ویکلزوراک، .(1976

پاسخهای ارائه شده به هر یک از موارد آزمون در یک مقیاس 5 درجهای از میزان ناراحتی که از (هیچ) تا به (شدت) میباشد مشخص میگردد. 90 ماده این آزمون 9 بعد مختلف شکایات جسمانی، وسواس و اجبار، حساسیت در روابط متقابل، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس مرضی، افکار پارانوئیدی و روان پریشی را در برمیگیرد. نمرهگذاری و تفسیر آزمون براساس سه شاخص ضریب کلی علائم مرضی، معیار ضریب ناراحتی و جمع علائم مرضی بدست میآید.

مدت زمان لازم برای اجرا حدود 12 الی 15 دقیقه بوده ولی افراد جدی ممکن است آن را در 30 دقیقه و یا بیشتر تکمیل نمایند. آزمون مذکور حالات فرد را از یک هفته قبل تا زمان حال مورد ارزشیابی قرار میدهد و این زمانی است که فرد برای جواب دادن به آزمون زمان رجوع میکند. بدیهی است در مورد بیماران سایکوتیک، افراد دچار ضایعات عضوی مغز و عقب ماندههای ذهنی این آزمون معتبر نخواهد بود.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : راهنمای آزمون SCL90 , راهنمای , آزمون SCL90

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر